A Somogyi-könyvtár könyvajánló sorozatában Kiszin Miklós középiskolai tanár, zenész Presser Gábor Presser könyve III. címmel megjelent memoárköteteit ajánlja. Könyvajánló a Szeged.hu portálon.
Nyilvánvalóan nem voltam magamnál, amikor vállaltam, hogy Presser Gábor 75. születésnapjának tiszteletére a Presser könyve című kétkötetes, kicsit több mint 950 oldalas memoárból szemlézek néhány fontos, vicces, jellegzetes, egyszóval presseres gondolatot nektek. De hogy lehet a milliónyi mondatból tízet kiválasztani? Sehogy! Azért persze megpróbáltam: kis ízelítőt mutatok csak a kötetekből, és inkább arra biztatlak benneteket, hogy olvassátok el ezt a 950 oldalt, mert MINDEN benne van, ami fontos volt az elmúlt évtizedekben Magyarországon. A zenén túl, a szövegekben ott az egész életünk. Presser könyve letehetetlen alapmű, elképesztő időutazás, és komoly irodalmi élmény. És még a karizmaidat is edzi! Both Gabi köszönti gyűjtésével a ma 75 éves Pici bácsit. Könyvajánló a WMN online női magazinban.
Simon Kornél rendezésében mutatják be június 16‑án az Egyedül nem megy zenés játékot a 6SZÍN-ben, mely Presser Gábor Presser könyve című kötete egyes részleteinek felhasználásával készült.
A Presser könyve 2 mondatainak, melyek a szemérmes szeretettől ívelnek az idő múlásával enyhülő indulatig, ereje van. Farkas Zoltán könyvajánlója a HVG-ben és a hvg360‑on.
Presser Gábor önéletrajzi könyvének 2020‑ben megjelent első kötete igen magasra tette a lécet. Tartottam tőle egy kicsit, hogy a már akkor megígért folytatásra esetleg kifogyhat a muníció, de megnyugtatok mindenkit, az ezúttal is kiváló történetek tartják a színvonalat. Bálint Csaba könyvajánlója a Volt egyszer egy beatkorszak blogon.
2020‑ban jelent meg a Presser könyve, amelyben Presser Gábor a maga megkapó stílusában sztorizott a könnyűzenében eltöltött több mint ötven évéről. Tavaly év végén megjelent a második rész is, amelyben Presser ugyanott folytatja a szórványos emlékezést, ahol az első kötet végén abbahagyta. Sallai László könyvkritikája a KULTer.hu kulturális portálon.
A második könyv is egy meglepően eredeti memoár, sztorigyűjtemény, nagyszerű folytatás. A történetmesélés módja megegyezik az elsőnél tapasztalt módszerrel: az a koncepció, hogy nincs koncepció. Presser csapongva emlékezik, amit élvezet olvasni. Van stílusa és humora, főleg hogy számtalan érdekes és új információt kap még a korszakot jól ismerő, tapasztalt rockrajongó is. Ez nem csak a saját maga és az LGT pályaképe, ez a magyar rock történelme is szemelvényekben. Sok esetben érdemes a sorok között olvasni, a lényeg éppen az, amit nem ír le Tamás Gábor könyvkritikája a Gabó olvas blogon.
A 2020‑as év utolsó két hónapjának egyik legnagyobb könyvsikere kétségtelenül a Presser könyve című kötet volt, és már annak a megjelenése előtt tudni lehetett, hogy Pici bácsi nem áll meg/le: idén jön a folytatás, robog tovább a szép-zene-irodalmi gőzmozdony, hogy stílusos legyek. Marton Gábor könyvkritikája Az oroszlán üstje blogon.
Aki attól tartott, hogy esetleg nem maradt volna Presser Gáborban elég sztori a második felvonásra, szólok, hogy megnyugodhat. Az érettségije kacifántos históriájától az indulás buktatóin át a turnék, koncertek, a megasztáros zsűrizés következményéig sok minden szóba kerül. Egy kelet-európai zeneszerző élete bontakozik ki a gulyáskommunizmustól a vadkapitalista szabadság viharán át a jelenünkig. Zongorázni lehet az egészet! Papp Sándor Zsigmond könyvajánlója a Könyvteraszon.
A Könyvtámasz vendége Presser Gábor Kossuth- és Erkel-díjas előadóművész, zeneszerző. Senkinek nem kell bemutatni, most viszont ő mutatkozik be, mégpedig elsőkönyves íróként. A Presser könyve nagy sikerű első része után nemrég megjelent a memoár második kötete. Szűcs Péter beszélgetett Presser Gáborral a Libri Magazin podcast-csatornáján.
"A közelgő Könyvhét alkalmából a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése ma kihirdette az eseményen átadásra kerülő Szép Magyar Könyv díjakat, ahol Presser Gábor önéletrajzának első kötete elnyerte a főpolgármester különdíját. Gratulálunk az alkotóknak, Széplaki Gyöngyi tipográfusnak, Sárvári Enikő képszerkesztőnek, Tillai Tamás kötet- és borítótervezonek, Takács M. József szerkesztőnek és természetesen a szerzőnek, Presser Gábornak. A borítófotót Ajkai Dávid készítette, az alábbi képért pedig Valuska Gábornak mondunk hálát.
Novemberben érkezik az életrajz folytatása, a Presser könyve 2 már előjegyezhető: https://bookline.hu/product/home.action?_v=Presser_Gabor_Presser_konyve_2_&type=22&id=325380" A Helikon Kiadó Facebook-bejegyzése.
A könyv szerintem legszebb része, ahogy A próba című balettelőadáshoz készített zenéről, az Electromatic szólólemezéről ír, és ezekből a mély gondolatokból van kevés. Persze, ott az ígéret, lesz még egy kötet, és az okosan összeállított első könyvet tekintve el tudom képzelni, hogy majd más alapokról indulva mesél a zeneszerző, kicsit talán intimebb megvilágításban. Viszont amit most Presser könyveként olvashatunk, az inkább a Presser-sztori. Végső Zoltán könyvkritikája az Élet és Irodalomban.
Kedves Mindenki,
elkészült velem egy új podcast, már a második, az általam nagyon szeretett @WMNPopfilter (@Csepelyi Adrienn) után Az élet, meg minden sorozatban találtam magam, miután néhány órácskát beszélgettem @Tóth Szabolcs Töhötömmel.
Ha van rám akár részletekben bő két és fél órájuk, hallgassanak bele! De közben is vigyázzanak magukra és egymásra! (Az EXTRA csak előfizetőknek A padlás amerikai munkáiról szól.)
"A Presser könyve 2 a tavalyi év egyik nagy bestsellerének, Presser Gábor remek illusztrációkkal színesített memoárjának folytatása és befejezése. Amikor megjelent a Presser könyve 2020‑ban, Presser Gábor, az elsőkötetes szerző rögtön folytatást is ígért.
A páratlanul gazdag életút történetei még messzebbre viszik az olvasót egy gondolkodó művész emlékeinek világába. Barátságok, anekdoták, korrajzok, világhírű zenészek, szakmai kulisszatitkok, minden, ami az első kötetben már nem fért el. A Presser könyve és a Presser könyve 2 így együtt lesz igazán Parti Nagy Lajos szavaival élve »Presser-kész, memoárpróza a javából«.
»Igazán nagy élvezettel olvastam végig Presser könyvét, ezt az időgéppel való száguldozást, melynek állomásai hol könnyed, anekdotázó humorral megfűszerezve bukkantak elő, hol meg haláli komolysággal szigorodtak le a tényszerűségre.« Sztevanovity Zorán."
Itt rendelhető elő: https://www.libri.hu/konyv/presser_gabor.presser-konyve-2.html
Az LGT legendás tagjának önéletrajzi könyve decemberi megjelenése óta tarol a sikerlistákon. Most írja a második kötetet, amelyet ősszel talán már a kezünkben is tarthatunk. Presser Gábor zeneszerző-énekessel háziorvosa ajánlására a személyes találkozás helyett skype-on beszélgetett Koronczay Lilla. Az interjú a Nők Lapja Évszakok 2021‑es tavaszi számában jelent meg.
»Amíg te játszottál a téren, én billentyűket gyúrtam egy zongorán.« Ez a lényeg, minden más pusztán sallang. Egyes egyedül a ZENE számít, ahhoz, hogy megszülessen, éljen, áradjon, gyúrni kell a billentyűket. Mert ha ZENE nincs, akkor már semmi sincs Csizmazia Péter könyvajánlója A mi Pilvaxunk blogon.
Jó időben, jó helyen születtem. Európában, a nagy háborúk után, az éppen aktuális zenei forradalom kezdetekor. The Beatles már létezett, de lemezük még nem készült, Szörényi Levente éppen megkapta első gitárját, és szorgalmasan gyakorolt, Presser Gábor pedig hetedikes volt. Jól alakultak a dolgok, hamarosan miénk itt a tér. Hoffmann Tamás írása az Arnolfini Szalon esszéportálon. Készült Stuttgartban, 2021 februárjában, Presser Gábor Presser könyve című kötetének lírai ajánlójaként.
Miért jó Presser könyve? Mi a titka? Nehéz kötet (Nem viccelek, lemértem, 1120 gramm!) Jó, viccelek, nem nehéz! Vissza a titkokhoz! Szóval egy nemzet Pici bácsija valami olyanba fogott bele, amibe csak kevesen mernek. Mer őszinte lenni, de harag, gyűlölködés, bosszúvágy, sértődöttség, rosszindulat, bántás nélkül! Ilyesmire kevesen képesek, pláne közéleti személyiségek. Ebben a könyvben a személyesség nem bennfentesség, ebben a könyvben minden történet egy miniatűr korrajz, szociológiai kistanulmány, s ami igen fontos, ZENETÖRTÉNET! Szászi Zoltán könyvajánlója a dunszt kultmag szlovákiai magyar kulturális portálon.
Feljegyzésekből, kis cetlikből összeálló egész, különleges és titkos fényképek, dalok, újságcikkek. Presser Gábor több szempontból is rendhagyó memoárja amelynek második kötete az előzetes kiadói hírek szerint még ebben az évben napvilágot lát elsősorban ötven év zenei pályáját, tágabban pedig hetvenkét évet fog át, amely Presser élettörténete is egyben. De hogyan lett könyv (életregény) ebből a rendkívül sűrű, hatalmas anyagból? S hogyan adható át mindez az olvasónak? Gáspár Singer Anna könyvajánlója a Múlt és Jövő Online kulturális portálon.
Ha szereted a Locomotiv GT zenéjét, akkor azért, ha nem, akkor azért is el kell olvasni Presser Gábor könyvét és megnézni a Barta Tamásról szóló dokumentumfilmet. Jómagam az előbbi csoportba tartozom, jó előre tudtam mindkettőről, és élmény volt beleásni magamat mindkettőbe. Nem feltétlenül szépek ezek a történetek, de talán nem is ez a céljuk. Katona Zoltán könyv- és filmajánlója a Liget.ro erdélyi kulturális portálon.
Presser Gábor ironikus-önironikus, sodró ritmusú emlékezése különös metszetű korrajz. Memoár, melyben a múltidézést dokumentumközlések, esszéisztikus meditációk tarkítják. A lényeg azonban az »eltűnt idő« evokációja, minden egyéb ennek van alárendelve, s így itt is messzemenően érvényesül az emlékirat egyik eredendő sajátossága: a memória működésének szuverenitása, vagyis szubjektivitása. Balogh Ernő könyvkritikája a Népszavában.
Leirer Timi beszélgetett Presser Gáborral a Retro Rádió Hétvége Reggel című műsorában a Presser könyvéről, az Omega és az LGT külföldi lehetőségeiről és esélyeiről, valamint a két készülő albumról.
Vámos Miklós ebben a hónapban is megmondja, mit érdemes elolvasni. Ezúttal a Helikonnál megjelent Presser könyvét ajánlja, amire az önéletrajzi mű szerzője, Presser Gábor reagál. Vámos Miklós könyvajánlója és Presser Gábor írása a Fidelión.
Tavaly novemberben a Helikon Kiadó gondozásában jelent meg Presser Gábor önéletrajzi könyvének első kötete, címe nemes egyszerűséggel: Presser könyve. Sokan meg akarták írni őt, végül úgy döntött, az lesz a legjobb, ha maga írja meg a saját emlékeit. Ebből azonban szerencsére nem egy szokványos emlékirat született. Bóka B. László könyvajánlója a Szombat folyóiratban.
Rendhagyó kötetet írt az elmúlt fél évszázad meghatározó magyar muzsikusa, hogy együtt emlékezzen azokkal, akikre szerzeményei valamilyen hatással voltak. Falus Tamás könyvajánlója a Jogászvilág portálon.
Eddig zenét írt és dalszövegeket. Most könyvet, Presser könyve címmel. Nem életrajzot, legalábbis nem olyan klasszikust. De még a történetek sem időrendi sorrendben követik egymást. Szabó G. László könyvajánlója az Új Szó szlovákiai magyar hírportálon.
A helyzet az, hogy itt megírhatnám Moha bácsi könyvét az LGT-ről. Mert tényleg annyi, de annyi mindenben ott voltak, mindenféle személyes ismeretség nélkül az életemben, hogy csuda. De megkísérlem teljesen visszafogni magamat, és irgalmatlan erőfeszítéssel Presser zenéje, együttesei helyett Presser könyvéről fogok írni. Mohácsi Mohabácsi Zoltán könyvajánlója a Koncert.hu weboldalon.
Várkonyi Attila beszélgetett Presser Gáborral a Retro Rádió Sztársáv című műsorában a Presser könyve fogadtatásáról, a két készülő albumról, a járvány miatt elmaradt fellépésekről, a korábbi nagy koncertekről, a tiszteletjegyekről, a nyilvános főpróbákról, a hangbeállásokról, az LGT tabáni és a volt szocialista országokban tartott koncertjeiről, az Ifiparkról, valamint a rockzene szerepéről a szocializmus évtizedeiben.
Nem tudom, kinek mi az első élménye Presserről, nekem, azt hiszem, a Csak dalok CD, ami talán az első volt a szüleim későbbi gyűjteményében, miután megvették, napokig szólt otthon a Rozsdás szög. Biztos nem csak az szólt, de én arra emlékszem leginkább. Aztán jött A padlás, előkerültek a nagymamámnál őrizgetett LGT-lemezek, és Presser Gábor zenéje az életem részévé vált. Kormos Lili könyvajánlója a Jelen hetilapban.
Presser Gábor volt Falusi Mariann és Lang Györgyi vendége a Klubrádió Vidám Karácsony című műsorában. A Presser könyvéről beszélgettek, de szóba került a zenésztársak elvesztése, a dalszövegírás, a raktárszínház-koncert, a két készülő szólólemez, a Csík Zenekarral közösen felvett A dal a miénk album, az Amadindával közös szilveszteri koncertek, a járvány, a régi és az új zenék, az LGT és még sok minden más.
Szinte teljes mértékben biztos vagyok benne, hogy huszonegy éves fejemmel én leszek azaz már vagyok is ennek a könyvnek a legfiatalabb recenzense. Itt van tehát Pici bácsi első kötete, amivel kapcsolatban megmondom őszintén egy kicsit szkeptikus voltam, de már az első lapok után be kellett látnom, hogy mindez teljességgel felesleges úgymond aggódásnak bizonyult. A méreténél fogva is súlyos kiadvány minden szempontból képes beszakítani az asztalt, és minden kétséget kizáróan a leghangulatosabb, legjobb zenei vonatkozású élettörténet, amit eddig szerencsém volt olvasni. Marton Gábor könyvkritikája a Rock n Roll: Aint Noise Pollution blogon.
Korrajz a vasfüggöny mögötti abszurd időkről, a kommunista rock and rollról, az LGT csúcskorszakairól. A Presser könyve egy sűrű élet anekdotákba fűzött emlékei, élményei, történései Szüts Miklós szavaival a »kis idők Nagy Tanújától«. Szentgyörgyi Rita interjúja Presser Gáborral a HVG-ben és hvg360‑on.
Presser könyve címmel jelent meg nem, nem Presser Gábor életrajza, nem a memoárja, nem a visszaemlékezései, hanem a könyve. Ő maga is így fogalmaz, hogy ez egy forma, tele a dolgaival. Szabálytalanul, Presser Gábor-osan. Kormos Lili interjúja Presser Gáborral a Jelen hetilap december 17‑ei dupla számában jelent meg.
Abban a pillanatban kértem interjút tőle, amikor megtudtam, hogy megjelenik az önéletrajza. Sejtettem, hogy nem szokványos könyvvel rukkol elő, de az 500 oldalas kötetet olvasni olyan, mint a cukortól megrészegülve ténferegni egy édességboltban. Sztorik, archív fotók és relikviák képei, régi szlengek, zenekari legendáriumok eddig legfeljebb kevesek által ismert részletei. Sokáig úgy tűnt, a vírus miatt nem valósulhat meg az interjú, ám íme, mégiscsak itt a Popfilter karácsonyi különkiadása: Presser Gáborral! Csepelyi Adrienn beszélgetett Presser Gáborral a Popfilter podcast adásában.
Az idei év egyik legfontosabb könnyűzenei kötetét, Presser Gábor egészen elképesztő memoárját erre a várhatóan csendes, kicsit szomorkás karácsonyra időzítve hozta ki a Helikon Kiadó. Molnár Barnabás kritikája az Open Air Rádió weblapján.
Az LGT-t vezető Presser Gábor esetében ott van egy nagy adag rácsodálkozás: a veterán rockzenész is milyen jól ír. Nemrég egy beszélgetésben arról számolt be, hogy még számára is meglepő volt, hogy mennyire lazán és gyorsan ír, meg hogy milyen könnyedén jönnek elő az emlékek miközben sosem volt az a visszatekintő, nosztalgiázó ember. A Presser Gábor életéről szóló vaskos, rengeteg korabeli dokumentummal, jegyzettel és fényképpel teli könyvet lapozgatva-olvasgatva azért mi nagyon örülünk annak, hogy végül felfedezte magában ezt a visszaemlékező-összegző énjét. Wágner Gábor könyvajánlója a We Love Budapest weboldalon.
Gimnazistaként, az LGT-rajongásom csúcsán olvastam az És ilyen a boksz? Az LGT-sztori címu könyvet, ami gyorstalpalónak és kordokumentumnak nem rossz, sokat idézgettem belőle ismerőseim nagy örömére, de azért hiányérzetet hagyott maga után. A Presser könyvéből kiderül, miért is lett kicsit összecsapva, és miért erősen csonkítva jelent meg. Bár az új könyv nem az LGT történetét kísérli meg újra elmondani, sok mozaikdarab a helyére került. Sallai László könyvkritikája a KULTer.hu kulturális portálon.
A kanyhaló dzsanista virgázik a lavottán. Tudjátok, hogy ez a mondat mit jelent? Ha zenészek lennétek, valószínűleg tudnátok. De van egy jó hírünk: Presser Gábor tudja. A beszélgetés apropója: a zenész könyvet írt, amelynek címe: Presser könyve 1. Veress Dóra és Gellért Gábor beszélgetett Presser Gáborral a Budapest TE meg Én podcast adásában.
Presser Gábor Kossuth- és Erkel-díjas zeneszerző, előadóművész, számtalan nagy sláger és musical komponistája, mindannyiunk Pici bácsija, ismét nagyot alkotott. Ezúttal prózát írt, az emlékeit rendezte kötetbe. Tudom, hogy furcsa, de már a borítófotó miatt is érdemes a könyvet birtokolni. Presser a magyar könnyűzenei élet legnagyobb alakja. Jó, hogy van nekünk, becsüljük meg. Tamás Gábor könyvkritikája a Gabó olvas blogon.
»Tudtam, hogy ha még egyszer megkérdezi tőlem valaki, miért jöttem el az Omegából, vagy hogyan alakult meg az LGT, ott kő kövön nem marad. Ha ezt kell újra elmondanom ezerháromszázadszor is, akkor nem« mondta Presser Gábor, és inkább megírta. Impressziók Presser könyvéről. Vig György írása az Indexen.
Az ember teljesen mindegy, hogy mit csinál, mindig egyformán dolgozik mondta a könyvírás tapasztalatairól Presser Gábor az InfoRádió Aréna című műsorában. A legendás zeneszerző és zenész nemcsak a Presser könyve alkotási folyamatairól beszélt, hanem az élete legfontosabb eseményeiről, az első pianínóról, az elbukott zeneakadémiai felvételiről, a cenzúráról meg persze az Omegáról és az LGT-ről. Kocsonya Zoltán interjúja az Infostarton és az InfoRádióban.
A régi barát, a Vígszínház dramaturgja, Radnóti Zsuzsa akinek közbenjárása segített, hogy a Presser könyve elkészüljön , korábban már pár sorban ajánlotta a megjelenése napján Presser Gábor életrajzát. Exkluzív, kifejezetten a blognak készült írásából az is kiderül, neki mint olvasónak hogy tetszett a könyv. Radnóti Zsuzsa írása a Nyugati tér blognak.
A napokban jelent meg Presser Gábor könyve, amelyet nevezhetünk önéletrajznak, memoárnak, vagy ahogy maga a szerző is, egyszerűen Presser könyvének. Amíg haladtam vele, folyton az járt a fejemben, hogy egyszerre olvasok kultúrtörténetet, zenetörténetet, kordokumentumot, miközben rohadt jókat is szórakozok a szó szerint vett vagy picit szabadabban is értelmezhető »backstage«-es visszaemlékezéseken. Ötven év ide vagy oda, a zenének, főleg ennek a zenének mindig van és mindig is lesz aktualitása. Meszlényi Márk interjúja Presser Gáborral a Kisalföldben.
A zenész, aki a most megjelenő Presser könyve című kötete kapcsán adott interjút a Vasárnapi Blikknek, mesélt a kommunista rock and rollról, a rendszer pofonjairól és persze a játszótársakról is. Bajkó Panka interjúja a Vasárnapi Blikk november 29‑én megjelent számában és a Blikk.hu-n olvasható.
Úgy látom, abban nincs különbség a demokrácia és a komcsizmus között, hogy egy kiadó mindig is mérlegeli, hogy egy könyv, egy lemez, akár egy dal megjelentetése az adott időszakban jót tesz-e neki, vagy sem. Azt gondolom, bizonyos értelemben ugyanaz működik, mint a rendszerváltás előtt, csak nem tisztán politikai, hanem politikai és/vagy pénzügyi célok mentén születnek döntések így fogalmazott Presser Gábor a Magyar Hangnak adott interjújában arról, hogy a mai világban változott-e a három T, a tilt-tűr-támogat koordináta-rendszere. Bodacz Péter interjúja a Magyar Hang november 27‑én megjelent számában olvasható.
Vágyott rá, hogy elmondja, hogy elénekelje tizenéves korában elkezdte, és az elmúlt nagyjából ötven évben nem nyúlt mellé. Nem írt le egyetlen sort, hangjegyet sem, amely ne ugyanabból a művészi matériából készült volna. Omega, LGT, Képzelt riport,A próba,A padlás kegyetlenül sokat dolgozott, és, ismétlem, soha nem nyúlt mellé. Erre a valószerűtlenül merész megállapításra jutottam, miközben a memoárját olvastam. Vass Virág interjúja a Nők Lapja november 25‑én megjelent számában és a Nők Lapja weblapján olvasható.
A könyvet néha borító nélkül vesszük kezünkbe, néha a fülszöveg mellett nem sok információt tartalmaz. A Presser könyve a kivétel! A kötet elején és végén, valamint a borító belső részén a szerző dalszövegeinek címeit fedezhetjük fel. Emlékek, jegyzetek, meglátások, tévedések, megtörtént vagy a szerző szerint megtörtént valós események, dokumentumok és áldokumentumok, dalszövegek, filmnovellák, fotók ez a rövid jellemzése ennek a különleges életútnak. Kritika a KulturCafe.hu-n.
Egyre inkább az ő hangján hallom ezt az időt. A »komcsizmus« árnyas és napos oldalát, a zavaros kilencvenes éveket, egészen máig. Ezeregy sztori, ezeregy adalék, ezeregy élet. S közben Omega, LGT, Képzelt riport, Jancsó, Zorán és még mi minden. Egy plusz még egy könyvben. Papp Sándor Zsigmond ajánlója a Könyvteraszon.
Mától minden könyvesboltban kapható Presser Gábor nagyszabású önéletrajzi írása, a Presser könyve, mi pedig felkértünk barátokat, pályatársakat, vagy ha úgy tetszik, különleges »előolvasókat«, hogy mondják el véleményüket a kötetről. Az alábbiakban Radnóti Zsuzsa, a Vígszínház dramaturgja, Parti Nagy Lajos költő, Szüts Miklós festőművész és Sztevanovity Zorán zenész üdvözlik az elsőkönyvest. Barátok a Presser könyvéről a nyugatiter.blogon.
Fontos dalokra, emberekre és történetekre emlékezik vissza november 16‑án megjelenő első könyvében Presser Gábor Kossuth-díjas zeneszerző, előadómuvész, a magyar könnyűzene történetének kiemelkedő alakja. A Papageno zenei portál cikke.
John Lennon zongorája, Abbey Road, tokiói telefonok, világhírű zenészek, NDK-s lányok ugyanakkor disszidáló barátok, meg- és kihallgatások, elmismásolt gázsik, Lee farmerek, tűrések, tiltások. November 16‑án jelent meg Presser Gábor kétkötetesre tervezett önéletírásának első része a Helikon Kiadónál. Már maga a tény is izgalmas: Presser saját maga írta meg élete történetét, csakhogy a fényképekkel, dalokkal, jegyzetekkel és újságcikkekkel gazdagon illusztrált, több mint félezer oldalas kötet jóval több, mint egy zenészmemoár. Olvasmányos, szellemes korrajz, ami fittyet hányva a kronológiára könnyed gesztusokkal ugrál az idősíkok között, miközben végig játszik a nyelvvel, annak zeneiségével, ritmusával, hangulataival komponált most is, csak hangjegyek helyett ezúttal betűket írt. Szeder Kata kritikája a Könyves magazinban.
Spirálos füzetek teltek meg, aztán tabletbe írtam, telefonba, cetlikre, ami kézre állt. A világról, amiben tanítottak, és amiben dolgozni kezdtem, meg arról a másikról, amit »kivételezettként« egy kicsikét hazahoztunk. A beatzenéről. A megfélemlítéstől a Tisztelt művészúrságig sok minden eszembe jutott, mikor ráálltam, hogy a Helikon felkérésére megírjam ezt a könyvet. Eszembe jutottak igazi és jelképes pofonok, a nyílt és burkolt komoly, vagy épp szánalmas fenyegetőzések, kis diadalok és fájdalmas elbukások, a néha kíméletlen, néha abszurd környezet, amiben dolgoztunk, dolgozunk. A jó és rossz kompromisszumokról, barátságokról, haragról, az elvesztésekről, zenéről, zenészekről. S hogy mindig van egy kis esély nevetni, ha más épp nincs kéznél, hát magunkon. S hogy érdekes itt élni. mondta el készülő könyvéről Presser Gábor.
Idén ősszel jelenik meg Presser Gábor nagyívű önéletrajza, a Presser könyve, ám a munkafolyamat közben kiderült, egy kötetbe nem fér bele minden saját kezű Presser-szöveg, ezért a szerző és a Helikon Kiadó a kötet jövő évi folytatásáról döntött.
Itt rendelhető elő: https://bookline.hu/product/home.action?_v=Presser_Gabor_Presser_konyve_1_&type=22&id=319963
Emlékek, jegyzetek, meglátások, tévedések, megtörtént vagy a szerző szerint megtörtént valós események, hallomások, látomások, dokumentumok és áldokumentumok, dalszövegek, filmnovellák, fotók, lábjegyzetek, netán még kották is. Egyedülálló Presser-önéletrajz jelenik meg ősszel.
Itt rendelhető elő: https://bookline.hu/product/home.action?_v=Presser_Gabor_Presser_konyve_1_&type=22&id=319963